GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ytterfoder 9412066
*
nr 941 2066
Ytterfoder
Majolika, höjd: 21, diameter: 22
Kondition: slitage
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 februari 2015
kl 18:28:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/2 22:41:50
1
150 kr
10/2 11:41:49
2
250 kr
15/2 19:53:09
3
500 kr
15/2 20:06:37
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
9312 Ytterfoder
Ett par, glaserade, reliefdekor. Diameter: 37 cm, ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
3 juni kl 19:13
*
Ytterfoder
Kondition: slitage
nr 941 2066
Ytterfoder
Majolika, höjd: 21, diameter: 22
Kondition: slitage
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 februari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/2 22:41:50 | 1 | 150 kr |
10/2 11:41:49 | 2 | 250 kr |
15/2 19:53:09 | 3 | 500 kr |
15/2 20:06:37 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
9312 Ytterfoder
Ett par, glaserade, reliefdekor. Diameter: 37 cm, ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
3 juni kl 19:13